Piyano Nasıl Seçilir

  

 

 Farklı Piyano Türlerini Öğrenin

Küçük ya da büyük boyutlarda; ya da kuyruklu veya kuyruksuz piyano satın almadan önce onu nereye koyacağınıza karar vermeniz gerekir. Ayrıca piyano için ayırdığınız bütçe de seçeceğiniz piyanoyu hangi kıstaslara göre alacağınızı belirlemek açısından önemli olacaktır.

 

Duvar piyanosu ve kuyruklu piyanolar

 

Duvar piyanosu veya konsol piyanolar genellikle büyük boyutlardaki kuyruklu piyanolardan daha ucuz olurlar ve daha az yer kaplarlar. Duvara yaslanabilir olduğu için bu adı almışlardır. Unutmayın ki duvar piyanosu gibi piyanolar da en az kuyruklu piyanolar kadar kalitelidir.

 

  

 

 

Duvar piyanonuzu seçin

 

Duvar piyanoları boyutlarına göre ayrılır:

 

Küçük piyano: Küçük boyutlardaki spinet piyanoların boyutu 91.4 cm'dir.

Konsol piyano: Uzunluğu yaklaşık 101.6 cm'dir.

Stüdyo piyano: Uzunluğu yaklaşık 114.3 cm'dir.

Profesyonel piyano: Profesyonel piyanolar 122 cm  yüksekliğindedir.

Kuyruklu piyano ile müziğinizi belli edin

 

 

Kuyruklu piyanolar üçe ayrılır:

Tam kuyruklu: Tam kuyruklu piyanolar genellikle tavanı yüksek yerlerde, örneğin otellerde veya büyük sahnelerde kullanılır.

Yarım kuyruklu: Tam kuyruklu ile benzerdir.

Çeyrek kuyruklu: Çeyrek kuyruklu piyano ise evlere girebilir. Ancak kuyruklu piyanolar duvar piyanolarına göre sesi daha iyi ve kuvvetli verdiği için apartman dairelerinde tercih edilmemelidir.

 

Dijital piyanoları keşfedin

 Dijital piyanolar daha pratik ve dijital tonlar verebilen piyanolardır, sesini kısmak mümkündür bu nedenle evde kullanım için tercih edilebilir. 

 

Piyano Markalarını Keşfedin

Her ülkede üretilen farklı markalardaki piyanoların performansları da farklı olacaktır. Bu daha çok piyano üretiminde kullanılan malzemelerle ilgili, tasarımla ve yapım teknikleri ile ilgilidir. Amerikan yapımı, Asya yapımı ve Avrupa yapımı piyanolar arasında tanınmış markalar bulunmaktadır.

 

Amerikan yapımı piyanolar

 

Amerikan yapımı piyanolar genellikle yüksek kalitedeki tasarımı ve teknik yapısı ile dikkat çeker; dolayısıyla pahalı piyanolardır.

 

Steinway marka piyanolar: Steinway piyanosu pek çok piyanistin kullandığı örnek bir piyanodur. Özellikle kuyruklu piyanolarıyla tanınmıştır. Kaliteyle orantılı olarak fiyatları da yüksektir.

Baldwin marka piyanolar :  Baldwin piyanoları Çin üretimi , Chickering piyano ve Wurlitzer piyano markaları adı altında Çin de üretilir.

Mason & Hamlin marka piyanolar: Mason & Hamlin piyanoları da az miktarda üretilen kaliteli ve pahalı piyanolar arasındadır.

Diğer markalar : Hobart M. Cable ve Winter & Co.

 

 

Uzak Doğu yapımı piyanolar

Günümüzde Asya yapımı piyanolar da çok fazla tercih edilmektedir. Yamaha ve Kawai gibi markalar Japon yapımıdır.

 

Yamaha piyanolar  : Endonezya ve Japonya da üretilir. 

Kawai piyanoları: Kawai piyanolarda Endonezya ve Japonya da üretilir. 

Diğer markalar: Pearl River, Samick, Young Chang, Nordiska, Daewoo, Hyundai.

 

Avrupa yapımı piyanolar

 

Dünyanın en iyi piyanoları Almanya  ve  Avusturya'da  üretilmektedir. Bunu Çek Cumhuriyeti, Fransa ve İngiltere izlemektedir.

 

Almanya/Avusturya :  Bechstein , Feurich , Bosendorfer , Grotrian pianos, Hamburg Steinway , S.Ritter ,Sauter, Seiler, August Forster, Bluthner , Ibach ve Schimmel piyanoları tanınmış piyano markalarıdır.

Çek Cumhuriyeti   :   Petrof , Bohemia ve Riegler-Kloss piyanoları.

France           :   Pleyel , Gaveau, Rameau, Erard piyanoları.

UK              :   Chappell,Collard & Collard, Knight, Bentley, Welmar, Whelpdale, Marshal & Rose, Broadwood ve Woodchester piyanoları.

 

 

Piyano Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Piyano satın almadan önce piyanonun yüksekliğine, pedalların çıkarttığı sese, piyano tuşlarına bastığınız zaman seslerin uzamasına ve nasıl yankı yaptığına dikkat etmelisiniz. En yükseği 114 cm olan piyanoların markası da önemli bir faktördür. Örneğin Alman yapımı piyanolar en çok tercih edilen piyanolar arasındadır. 

 

Piyanonun tonu

Piyanonun kalitesini anlamak için üretim kalitesi sonucu ortaya çıkan ses kalitesi, tuşların verdiği ton piyano hakkında bize bir fikir verebilir. Herkesin farklı kulağı vardır. Bazıları derin ve yüksek sesli tonları daha çok severken kimisi temiz ve yumuşak tonlardan hoşlanır. Piyanoyu hangi mekanda çalacağınızda ton konusunda size yardımcı olabilir. Sonuç olarak, hoşlandığınız tonu bilirseniz piyano almak da kolaylaşacaktır.Orta tonlar ve yüksek ve alçak tonlar arasındaki denge iyi ise alacağınız piyano kaliteli demektir. Ancak keskin ve metalik bir ses veren piyanolardan uzak durmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca unutmayın ki her markanın kendine has bir tonu, ses kalitesi vardır. Örneğin bir Steinway piyano ile Baldwin marka piyano ya da Yamaha ile Kawai marka piyano arasında büyük farklar olması kaçınılmazdır.

 

Piyano akordunun sürekliliği ve dayanıklılığı

Piyanoların ömrü genellikle 30 yıl arasındadır. Unutmayın ki piyanonuz ne marka olursa olsun hiçbir piyano satın aldığınız günkü tonu size vermeyecektir. En kaliteli piyanolar tonlarını yıllarca bozulmadan korurlar. Ancak piyano ne kadar çok çalınırsa o kadar çok tonlama, akort ayarını yaptırmanız gerekmektedir. Eğer çocuğunuz veya öğrenciniz günde 3 saatten fazla piyano ile çalışıyorsa daha fazla akorda ihtiyacınız olacağını unutmamalısınız. Piyanoyu satın alırken piyanonun tonu hakkında ve nasıl akort edildiği ile ilgili bilgi almayı unutmayınız.

 

Piyano tuşları

Piyanonun tuşları da kalitesini haber veren önemli bir faktördür. Tuşlara bastığınızda sesi hemen duyuyor musunuz ya da ses yankılanıyor mu? Ağır tuşlu, sesi geç veren ve tuşlara bastığınızda sesin yankılanmadığı piyanolardan kaçınınız.

 

Piyanonun görünümü

Piyanolarda ilk olarak göze çarpan piyanonun nasıl gözüktüğüdür. Bazı müşteriler sırf görünüşü nedeniyle bazı markaları tercih etmektedir. Piyano kasaları genellikle ceviz ağacı, maun, gül ağacı, meyve ağacı gibi kaliteli ağaçlardan yapılmaktadır.

İLETİŞİM
  • info@piyanogalerisi.com
  • Tel : +90 212 525 53 91
  • Fax : +90 212 521 63 02
SOSYAL AĞLAR

İnteraktif Yazılım