Piyano Seçimi

Akustik Piyano Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Akustik bir piyano nasıl alınır? Alınırken nelere dikkat edilmeli? Alındıktan sonra da neler yapılmalı? Biraz da bunlardan söz edecek olursak. Mağazamıza gelen müşterilerimizden, ya da bizi telefonla arayan müşterilerimizden en çok şu sözleri duyuyoruz;

Konsol Piyano nedir? Bu konuda bilgi vermeden geçmeyelim.

Konsol Piyano; duvar tipi piyanolara, yani sırtı duvara dayanan piyanolara denir. Tel boyları daha kısa oldukları için, kuyruklu piyanoların aksine dik bir şekilde durur ve daha az yer kaplarlar, sesleri de kuyruklu piyanolar gibi rahatsız edici yükseklikte değildir, ev ortamında rahat rahat çalışabilmeniz için tasarlanmışlardır. Konsol Piyanoların tel boyları/uzunlukları 110cm den başlar 135cm ye kadar çıkar. Zaten 135cm den sonra da, hem görsel açıdan gözü yormaması adına, hem de mekanizmanın daha sağlıklı işleyebilmesi için yatırılarak, kuyruklu piyano olarak üretilirler. Konsol piyanoların oldukça zengin çeşitleri vardır, her amaca uygun ölçüde ve fiyatlarda üretilmişlerdir.

Eğer piyano eğitimini amatör olarak alacaksanız ya da sadece hobi amaçlı devam ettirecekseniz, çok büyük ölçülerde ve profesyonel bir piyanoya ihtiyacınız olmadığını bir kere daha hatırlatmak isterim. 110 ila 120 cm arası konsol piyanolar size yeterli olacaktır. Ama ilerde bir ihtimalde olsa bu eğitimi profesyonel olarak devam ettirme durumu söz konusu ise, bir daha masraf yapmamanız için minimum 120 cm lik bir piyano almanızı öneririz. Tabi bu durum piyanonun markasına ve modeline göre de değişiklik gösterecektir. Şöyle düşünün, her 1600 motorluk araba aynı performansı vermiyor öyle değil mi?

Konsol piyanonun seçimi aşamasında ne kadar zamandır piyano dersi aldığınızı ya da bu işte ne kadar hevesli olduğunuzu, yaşınızı ve bu işe ayırdığınız bütçeyi vb. gibi detayları satış elemanlarımıza ya da piyano öğretmenlerimize anlatırsanız, sizi çok daha iyi yönlendireceklerdir ve sizin için en doğru seçimi göstereceklerdir. Çünkü konsol piyanolar da kendi aralarında gruplanmaktalar. Sizin için en doğru yolu ancak bu şekilde gösterebiliriz. Bir kuyruklu piyanonun performansını veren konsol piyanolar bile bulunmakta. Amacınız sadece bir hobi eğitimi almak ise, yanlış ürüne yanlış yatırımlar yapmayınız.

Bütün bunlarla birlikte dikkat etmemiz gereken teknik özellikler neler olacak?

Mekanik

Piyano mekaniği yüzyıllar boyu gelişim göstererek , sadece üreticilerin değil, pek çok besteci ve virtüözün de katkılarıyla bugünkü halini almıştır. Bu mekanik konsol ve kuyruklu piyanolarda farklı yapılara sahiptir. Bir piyanoda tüm mekaniği oluşturan yaklaşık 7000 parça bulunmaktadır.

Piyano alırken önce piyanonun arkasına bakın.

Sorulacak ilk soru ses tahtası:

Piyanonun ses kalitesini belirleyen arkasında olan ağaç plakadır. Piyanonun arkasında rahatlıkla görülen bir plaka olup, bütün kaliteli piyanoların ses tahtaları kuzeyde yetişen ladin ağacından yapılır. Bu kaliteli ladin ağacı tellerden gelen titreşimi en iyi şekilde yansıttığı için piyanodan gelen ses kaliteli ve derinliğe sahiptir. Bu ladin ağacı özellikle az damarlı olmalıdır. Bunun yanında bazı piyano firmaları maliyeti düşürmek için ses tahtalarını kontra malzemeden yapmakta ve bu malzemenin üzerine ladin ağacı desenli şerit kaplanıp ağaç görüntüsü verilmektedir. Bununla birlikte dikkat etmemiz gereken diğer bir hususta mukavemetin tam stabil ölçüde sağlanabilmesi için direkli piyanoları tercih edin çünkü bu direkler akort sürekliliği ve döküm şasenin işlevselliği açısından önemlidir. Ayrıca diğer önemli noktada mekanizmanın tamamıyla özel üretilmiş ve fırınlanmış akçaağaçtan veya akgürgenden üretilmiş olması gerekmektedir.

Unutmayın piyano mekanik bir alettir ve tamir edilebilir olmalıdır.

Yaklaşık 7500 parçanın oynar vaziyette olduğu piyano mekanizmasında plastik parçalar zamanla iklimsel özeliklerden dolayı aşınmakta ve bu mekanizmalar ilerleyen süreçlerde akışkanlığını kaybetmekte ve tamir edilmesi imkansız hale gelmektedir.

Dünyanın en önemli piyano üreticilerinin akçaağaç veya akgürgen mekanizmalar kullandığı unutulmamalıdır. Dünyadaki en kaliteli piyano mekaniği Almanya da bulunan Renner ve Abel firması tarafından üretilir.

Son olarak piyano seçerken çok ünlü markaların ünlü olmayan markalardan fiyatları orantısında kalitesinin artmadığı göz önünde bulundurulmalıdır çünkü bir yerden sonra markasının farkını sizlere ödettirdiğin düşünmelisiniz.

Piyanonuzu Satın Aldıktan Sonra Dikkat Edilecekler:

Bunun yanında piyanoyu almakla da işimiz bitmiyor tabi ki. Akustik bir piyanoyu evde yerleştireceğimiz alana da çok dikkat etmeliyiz. Akustik Konsol Piyanoların ses tahtaları duvara dayandıkları yerde bulunduğundan, piyanonuzu aldıktan sonra duvara sıfır gelecek şekilde dayamayınız. Sıcaktan ve soğuktan etkilenmemeleri içinde lütfen piyanonuzu binanızın dış cephe duvarına dayamayınız, iç cephe duvarı olmasına dikkat ediniz. Piyanonuzu peteklerin yada şöminelerin yanına koymayınız ve üstlerine klima çalıştırmayınız.

Piyanoyu, olanaklarınız el verdiği ölçüde yerinde tutun ve çok sık yer değiştirmeyiniz. Her taşınma ve yer değişikliği piyanonuz için bir risk oluşturur. Ama ille de taşınması gerekiyorsa, alanında uzman kişiler tarafından taşınmasına dikkat ediniz. İlk akort kısa sürede düşebilir. Bu akortçunun ya da galerimizin hatası değildir, endişelenmeyin, bu piyanonun kalitesizliğini de göstermez. Sadece çalgının çok ince ayarlanması gereken tellerinin, henüz yerlerine alışamadıklarını gösterir. İlk dönemlerde piyano akordunuzu yılda 2 kere yaptırmanız piyanonuzun markası ne olursa olsun akort ömrünü uzatacaktır. Bir kaç yıl sonra akortlanmaya alışan piyano, daha uzun süre akortlu kalmaya başlayacaktır. Tüm bunlara dikkat ettikten sonra, piyanonuz da kesenize dikkat edecek ve sizi hiç üzmeyecektir.

Müzik dolu günler hayatınızdan hiç eksik olmasın, vaktinizi ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederim,

Umarız kafanızdaki soru işaretlerine, sizlere faydası olacak bir kaç ışık tutabilmişizdir.

Sizlere daha iyi hizmet verebilmek adına bizleri arayıp telefonda daha kapsamlı bilgi alabilirsiniz. Ya da e-posta göndererek kafanıza takılan sorulara yanıt bulabilirsiniz.