Piyano Tamiri

Piyano Tamiri

Piyanonuz zaman içinde pek çok etken nedeniyle eski performansından uzaklaşacaktır. Keçeler, susturucular, mekanik parçalar aşınıp ilk günkü performanslarını yitirecektir. Korozyona uğrayan teller kopabilir ya da boğuk sesler üretebilir. Bu gibi durumlarda uzman onarım servisimiz hizmetinizde olacaktır. Eskimiş, sorunlu mekanik parçalar, yurt dışından getirilen yüksek kalite parçalarla yenilenmektedir. İncelikli ve uzman bir işçilik gerektiren onarım teknikleri konsol ve kuyruklu piyanolarda farklı ameliyeler gerektirmektedir. Piyanonun hangi bölümlerinin ne kadar onarım gerektirdiğini belirlemek bile uzmanlık gerektirir. Bir köşede kaderine terkedilmiş "asla onarılamaz" sandığınız aile yadigari piyanolarınız dahi, onarım servisimizin elinde hayat bulacaktır. Manevi ya da maddi değerini yeniden kazanacaktır. Piyano tamiri mekanik tamiri, mekanizmanın ayarı (regulaj),dış mobilyasının tamiri,akort çivileri ve tellerinin yenilenmesi gibi aşamaları olan incelik tecrübe ve ustalık isteyen bir iştir.Ali ve Ahmet Bardakçı Kardeşler 1970 den bu güne Piyano Tamircisi olarak hizmete devam etmektedir.

Regülaj

Piyanonuzun tek bir tuşundan tellere kadar uzanan, birbirine bağlı onlarca mekanik parça mevcuttur. Bu mekanik pek çok tahta, metal, keçe ve deri parçasının eşsiz uyumundan ve dengesinden oluşmaktadır. Fiziksel dış etkenler ve çalma yoğunluğunuz piyanonuzun karmaşık mekaniği üzerinde sandığınızdan çok daha etkilidir. Bu etkenler piyanonuzda istenmeyen seslere ve performans kayıplarına neden olacaktır. Regülaj işlemi, piyanonuzun mekanik aksamının performansını olabildiğince uzun yıllar sürdürmesini sağlar.

Mekanik

Piyano mekaniği yüzyıllar boyu gelişim göstererek , sadece üreticilerin değil, pek çok besteci ve virtüözün de katkılarıyla bugünkü halini almıştır. Bu mekanik konsol ve kuyruklu piyanolarda farklı yapılara sahiptir. Bir piyanoda tüm mekaniği oluşturan yaklaşık 7000 parça bulunmaktadır.

Boyama Cilalama

Piyanonun mobilya değeri de yadsınamaz bir gerçekliktir. Piyanolarınızın içi kadar dışının da bakımlı olmasını istemeniz en doğal hakkınızdır. Zamanın yıpratıcı etkileri ve taşınmalar piyanonuzun mobilyasına zarar vermiş olabilir. Hatta radikal bir karar alıp, rengini bile değiştirmek isteyebilirsiniz. Her ne kadar basit bir işlem gibi algılansa da boya ve cilalama işlemi, uzman kişiler tarafından, piyanonuzun mekanik ve diğer aksamını, zarar vermeden gövdesinden ayırıp yapılmalıdır. Piyanonuzun mobilya değerini yitirmemesi için, Uygun ve kaliteli malzeme kullanımı gereklidir. Piyanonuzun her türlü mobilya onarımı, boyama ve cilalama işleri için, servisimiz hizmetinizde olacaktır.

Piyano Tamircisi

Ali & Ahmet Bardakçı Piyano Galerisi
www.piyanogalerisi.com